Skansen Zagroda – Muzeum

Dożynki 2024

„….trzeba patrzeć z szacunkiem na te ręce, które dają nam chleb.”

Stanisław Napierała

Coroczne świętowanie dożynek to uświęcone głęboko zakorzenioną tradycją dziękczynienie za zebrane plony. To  święto wdzięczności Bogu i ludziom za szczęśliwie zakończone żniwa, za chleb codzienny. Tradycyjnie na tę okoliczność plecione są wieńce dożynkowe. W tym roku na wieńcu wykonanym przez członków TPM głównym elementem był młyn- wiatrak. Siłę wiatru wykorzystywano do mielenia zboża na mąkę. Nie było prądu – wiatraki pracowały wspierając ręczne mielenie zboża w żarnach. Wiatrak wykonano z ziaren pszenicy, jęczmienia, rzepaku, lnu i maku. Obok wiatraka z jednej strony ustawione są dwa mondele, a z drugiej strony – pachnący, żytni chleb upieczony tradycyjnie, w piecu chlebowym w gospodarstwie domowym. Podstawę wieńca okalają  wianki z pszenicy ozdobione ziołami i kwiatami. Myślą przewodnią wieńca są  słowa „ Dziękujcie Bogu w każdym czasie”.  

W dniu 15 sierpnia 2024  wieńce zostały poświęcone w kościele  parafialnym Markowej. Gminne dożynki odbywały się w Tarnawce w niedzielę 18 sierpnia.  Delegacje z Markowej, w tym wieńczarze i wieńczarki z wieńcami,  wzięły udział w uroczystościach dożynkowych w Tarnawce.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się  w wykonanie wieńca oraz młodzieży za jego prezentację w Markowej i Tarnawce.

Scroll to Top
Skip to content