Wizyta studialna w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
W dniach od 7 do 9 października 2024 r. w ramach Podkarpackiej Resursy Kultury Pamięci odbyliśmy wyjazd do Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. Pojechaliśmy na zaproszenie Dyrekcji tamtejszego Muzeum. Przedstawicieli Muzeum w Szreniawie mieliśmy zaszczyt gościć wcześniej w Markowej.
W ciągu trzech dni było nam dane zwiedzić niezwykle bogate i ciekawe ekspozycje w Szreniawie, gdzie znajduje się główna siedziba Muzeum, a w rozległych pawilonach prezentowana jest główna część bardzo bogatych zbiorów. Mieliśmy również okazję zapoznać się ze sposobami konserwacji i zabezpieczania zbiorów, czyli pracą muzealniczą „od kuchni”. W pałacu w Szreniawie, który pełni jednoczenie rolę muzeum wnętrz, mieści się sala konferencyjna, gdzie odbyliśmy wspólne seminarium.
Poza tym odwiedziliśmy filialne ekspozycje Muzeum Rolnictwa:
– Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie;
– Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego w Swarzędzu;
– Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku;
– Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu.
Wszędzie spotkaliśmy się z serdecznym przyjęciem, zwiedzanie zwykle rozpoczynało się od wspólnej dyskusji przy kawie i ciasteczkach. Trzeba przyznać, że pracownicy Muzeum, pełniący z reguły jednocześnie rolę przewodników, to niezwykle kompetentni pasjonaci, którzy chętnie dzielili się z nami swoim doświadczeniem i wiedzą.
Ponadto dane nam było również odwiedzić Poznań, gdzie po katedrze oprowadził nas ks. prałat Jan Stanisławski, emerytowany proboszcz tejże katedry.
Pełni wrażeń oraz wzbogaceni cenną wiedzą na temat działań wystawienniczych, którą możemy wykorzystać też na własnym podwórku, późnym wieczorem wróciliśmy do Markowej.
Wyjazd zorganizował i nad całością czuwał pracownik obu Muzeów, tzn. Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej i Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, dr Michał Mikołajczak.
M.K