Wycieczka na Węgry członków Towarzystwa Przyjaciół Markowej
„Przygoda warta jest każdego trudu”
(Arystoteles)
W dniach od 16 do18 maja 2026 r. odbyła się wycieczka naszego stowarzyszenia na Węgry. Budapeszt przywitał nas pogodą deszczową. Wędrówkę rozpoczęliśmy od Placu Bohaterów przez park miejski aż do Term Szecheyiego. Po drodze podziwialiśmy Zamek Vajdnaunyad, w którym obecnie mieści się Muzeum Rolnictwa. W pierwszym dniu pływaliśmy statkiem spacerowym po Dunaju, aby podziwiać panoramę Budapesztu innej perspektywy, zwłaszcza zabytki nad brzegami Dunaju. W niedzielę rozpoczęliśmy dzień od Eucharystii w Bazylice Św. Stefana. Było to nowe doświadczenie modlitwy wspólnotowej z Węgrami. Do południa jeszcze w deszczu weszliśmy z panią przewodnik na wzgórze Zamkowe. Deszcz był uciążliwy, ale zabytkowe otoczenie i panorama Budapesztu rekompensowały nasze trudy. Po południu wyjechaliśmy z Budapesztu do malowniczego miasteczka w zakolu Dunaju – Szentendre.Po zwiedzeniu miasta i zakupach marcepanów wyruszyliśmy na nocleg do Egeru. Miasto zachwycało nas zabytkami zachowanymi od momentu przyjęcia chrześcijaństwa na Węgrzech (1004) poprzez ślady tureckie, aż do XX wieku. Z Egeru udaliśmy się poprzez Góry Bukowe do miejscowości Lillafured. To już był trzeci dzień naszego podróżowania, który zakończyliśmy w jednej z winnic Tokaju. O godzinie 23 zmęczeni, ale pełni wrażeń, dotarliśmy do Markowej.ale pełni wrażeń, dotarliśmy do Markowej.ale pełni wrażeń, dotarliśmy do Markowej.
Maria Ryznar-Fołta